RPH

 
  RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh/Hari

23 Ogos  2012 (Khamis)
Kelas
:
4  Dedikasi
Kemahiran
:
2.1.10
Mata Pelajaran
:
Pendidikan Islam
Tajuk
:
Nama Allah As-Salam
Masa
:
30 minit
Bilangan Pelajar
:
10 orang
Objektif/Hasil Pembelajaran
:
Di akhir pengajaran,murid-murid dapat :
Aras 1 : Menyatakan pengertian As Salam  
Aras 2 : Memahami dan menyebut maksud dalil nakli sifat As-Salam
Aras 3 : Menyenaraikan contoh sifat As-Salam Allah dan manusia
Pengetahuan Sedia Ada
:
Murid-murid biasa mendengar nasyid Asma-UlHusna(Nama-nama Allah)
Penerapan Nilai
:
  1. Memupuk sikap berdisiplin,yakin boleh dan juga rajin..
  2. Sentiasa bersyukur dalam kehidupan seharian.
BBM
:
Nasyid Asma-Ulhusna melalui pita rakaman.carta,lembaran kerja
Konsep
:
As-Salam beerti Allah maha sejahtera.














 











Perkembangan Aktiviti Pengajaran Pembelajaran


Langkah/ Masa/ Isi Pelajaran


Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran

ABM/
KBKK/
Nilai

Aktiviti Guru
Aktiviti Pelajar
Set Induksi
3 minit
  • Guru memperdengarkan nayid melalui pita rakaman.

·        Guru meminta murid  bernasyid bersama-sama.

·        Guru bersoal jawab berkaitan dengan perkataan As-Salam.Cth:
           Adakah kita patut menghargai keamanan di negara kita?

 Guru mengaitkan jawapan dengan tajuk pelajaran murid.




·         Murid-murid mendengar nasyid

·         Murid-murid mengikut guru bernasyid bersama-sama.




ABM:
Pita rakaman
KBKK:
Menaakul
Nilai:
Bersyukur

Langkah 1
10minit


  •  
    Guru menjuruskan pemikiran murid ke arah tajuk pelajaran melalui teknik penyoalan :

  • Cth soalan:
(a)  Apa maksud As Salam?


  • Guru mengedarkan teks syarahan kepada setiap kumpulan


  • Guru meminta setiap kumpulan menghantar wakil untuk membaca syarahan tersebut dihadapan kelas

  • Guru memberi setiap kumpulan satu borang penilaian markah

  • Guru menilai cara penyampaian syarahan  setiap kumpulan.

  • Beberapa orang murid memberi pendapat serta menjawab soalan berikut,kemudian guru menjelaskan semula pendapat tersebut dan menerangkan maksud As-Salam dengan mendalam  .

  • Secara berkumpulan murid diminta membaca dengan lancar dan fasih serta  memahami isi kandungan teks tersebut

·         Murid-murid dikehendaki menilai penyampaian syarahan rakan kumpulan lain.
ABM:
Carta


KBKK:
Menaakul


Nilai:
Mahabbah
Langkah 2
10minit
·         Guru memulakan perbincangan tentang dalil nakli yang terdapat dalam teks tersebut
·          

·         Perbincangan secara kelas di mana guru akan menekankan jawapan murid yang menyentuh tentang dalil naqli serta cara-cara bersyukur.

·        

31
 
Guru meminta setiap kumpulan berbincang memberi 2 nikmat kurniaan Allah kepada kita.



.
·         Setiap kumpulan,  diminta menghantar wakil untuk menulis 2 nikmat tersebut di papan tulis.
·         Setiap kumpulan menulis dan mewarna nama Allah mengikut kreativiti kumpulan masing-masing
·         Murid - murid perlu menulis pengertian As-Salam serta dalil yang menunjukkan sifat Allah itu adalah As-Salam serta huraian dalil tersebut.

·         Secara berkumpulan, murid diminta berbincang untuk menjawab soalan berikut . Contoh soalan:-
Apakah perasaan anda dalam situasi berikut:
-       berjaya dalam pelajaran
-       menziarahi pesakit dihospital

ABM:
Papan tulis


KBKK:
Menaakul


Nilai:
Kasih sayang
Langkah 3
5 minit

  • Guru menerangkan kepada murid tentang beberapa contoh sifat As-Salam Allah .

  • Sumbang saran kepada penerangan tersebut.

  • Murid menjawab soalan melalui lembaran kerja yang diberikan oleh guru.

  • Murid diminta menyiapkan segala tugasan tersebut.
  •  
ABM:



KBKK:
Menaakul

Nilai: kerjasama
Penutup
2 minit
  • Guru mengarahkan  setiap kumpulan menghantar hasil kerja tersebut.

  • Murid membaca setiap isi pada peta minda guru sebagai rumusan tajuk yang dipelajari .



ABM : Lembaran kerja


 
Refleksi:


Set induksi
(5 minit)




Guru memaparkan terjemahan ayat Al-Quran.
Bersoal jawab dengan murid-murid berkaitan potongan ayat tersebut.



bersoal-jawab dengan guru.
ABM:
gambar
KBKK:
Menaakul
Nilai:
Bersyukur

Langkah 1 (10 minit)


Guru  menerangkan secara ringkas mengenai kategori cara bersyukur kepada Allah  berdasarkan gambar-gambar melalui powerpoint


Setiap kumpulan akan diberi gambar yang berlainan dan mereka dikehendaki menjelaskan situasi gambar tersebut dan bagaimana menyatakan kesyukuran kepada Allah.
Secara berkumpulan murid diminta untuk menyenaraikan beberapa cara bersyukur mengikut kategorinya iaitu dari segi perbuatan,perkata-an dan perasaan.

ABM:

KBKK:
Menaakul
Nilai:
Bersyukur
Langkah 2
(10 minit)


Guru menyoal murid tentang apakah hikmah dan  kelebihan bersyukur.




 
 


Guru merumuskan hikmah dan kelebihan bersyukur



Guru meminta murid menyusun dan mengemaskini semua bahan buku skrap.

Murid-murid menjawab dan memberi pendapat tentang soalan berikut
Secara kumpulan murid-murid diminta menyenaraikan beberapa hikmah berdasarkan syair yang diberikan oleh guru
Murid juga dikehendaki berbincang dalam kumpulan dengan menyenaraikan beberapa hikmah lain selain dari syair


ABM:
Power point
KBKK:
Menaakul
Nilai:
Bersyukur
Langkah 3
(10 minit)


 Guru menerangkan ciri-ciri dan kelebihan bersyukur kepada Allah dan manusia dengan menggunakan mspowerpoint

Guru memberi tugasan kepada murid untuk membuat peta minda dan menerangkan  kepada mereka beberapa kriteria pemarkahan  yang akan dinilai  pada hasilan peta minda tersebut.


Murid diminta membuat peta minda secara berkumpulan dengan menggunakan peisian microsoft powerpoint. Peta minda tersebut mestilah merangkumi jawapan berdasarkan soalan kandungan dan unit yang berkaitan dengan tajuk yang dipelajari
ABM:
Power point
KBKK:
Menaakul
Nilai:
Bersyukur
Penutup
(3 minit)



Guru menunjukkan contoh peta minda yang dihasikan oleh guru melalui persembahan powerpoint



Murid membaca setiap isi pada peta minda guru sebagai rumusan tajuk yang dipelajari.

ABM: Power point

Refleksi      : Di akhir pembelajaran,dua orang murid tidak dapat menyebut   pengertian As-Syakur dengan baik.